Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Волинь десята в Україні за рівнем демократичного розвитку

23.03.2017

Волинська область займає десяте місце в Україні за рівнем демократичності. Про це розповіли експерти «Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» під час презентації результатів вимірювання Індексу демократичного розвитку. Захід відбувся у середу, 16 березня, в конферанс-залі готелю «Україна».

Ця презентація проводилася в рамках проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у партнерстві з ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» у складі Асоціації регіональних аналітичних центрів, за підтримки National Endowment for Democracy (NED).

До виконання проекту були залучені представники Асоціації регіональних аналітичних центрів (АРАЦ), а над методологією працювали експерти Центру політико-правових реформ. Вона основана на оригінальній методології Міжнародного інституту демократії та сприяння виборам (International IDEA) і включає аналіз широкого переліку чинників розвитку на регіональному рівні, які були згруповані у 10 блоків. Зокрема: правосуддя, соціально-економічна ситуація, громадська активність і самоорганізація громадян, стан ЗМІ, міжетнічні та міжконфесійні відносини, політична активність, децентралізація, діяльність органів місцевого самоврядування, якість роботи державної адміністрації, безпека та корупція. В рамках дослідження проводилось експертне опитування, яке доповнювалося та доопрацьовувалося на основі числових даних та аналізу національних і регіональних джерел вторинних даних (аналітичні доповіді, результати соціологічних досліджень, статистичні дані тощо). Дослідження виконувалося протягом листопада 2016 року - січня 2017 року в 24 областях України за виключенням тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей.

За підсумками 2016 року в ТОП-п'ять увійшли Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Сумська, Львівська області. Останніми у рейтингу виявилися Київська, Харківська, Житомирська, Миколаївська та Одеська.

Показник Волинської області -  3,14 з можливих 5 балів, що дозволило їй посісти 10 місце у всеукраїнському рейтингу. «Таким чином, Волинь відноситься до регіонів із посереднім розвитком демократії. Найбільший демократичний поступ спостерігається у сфері міжетнічних та міжконфесійних відносин (індекс - 3.57), а найпроблемнішим є корупційний блок (індекс - 2.23)», - зазначив координатор дослідження у Волинській області, експерт ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» Дмитро Безвербний.

Зі слів експерта, рушійними факторами, які сприяють демократичним змінам в області, є: зростання активності громадських активістів; робота патрульної поліції, реалізація адміністративно-територіальної реформи; формування кола активних та свідомих молодих журналістів; існування незалежних медіа; висока конкуренція політичних партій в області; відносна відкритість у роботі органів місцевого самоврядування; існування практики е-декларування державних посадовців;  дотримання права громадян на отримання освіти; відносне порозуміння між різними етносами та представниками різних конфесій, що мешкають на Волині, тощо.

Водночас, негативними тенденціями, які перешкоджають розвитку демократії в області є: неефективні дії влади щодо подолання корупції; формалізм посадовців ОДА у залученні громадськості до прийняття та вироблення владних рішень; радянські підходи в роботі керівництва облдержадміністрації; неефективність проведених реформ у правоохоронній та судовій сферах; закритість в роботі обласної ради, прокуратури, судів; існування практики підкупу під час виборів; відірваність від громади та кулуарність в роботі місцевих осередків партії; мала прибутковість ЗМІ, що заважає їм бути неупередженими; мала кількість журналістів-розслідувачів; зниження купівельної спроможності населення; ускладнення введення бізнесу; конфлікт між УПЦ та УПЦ КП, тощо.

«Ми не ставили за мету показати рівень загального розвитку нашого регіону за тим чи тим показником, а хочемо показати рівень демократичних свобод у тій чи іншій сфері. Також наголошу, що наше дослідження показало цікаву тенденцію. Рушійною силою демократичних змін в області є зростання впливу та контролю активної громадськості Волині на різні суспільні процеси. Тому, громадськоактивні волиняни не повинні розчаровуватись, адже їх діяльність приносить реальний ефект», - зазначив Дмитро Безвербний.