Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Експерти ЦПАВК взяли участь в обговоренні виборчої реформи

14.02.2018

В рамках серії регіональних заходів Офісу Ради Європи в Україні (Венеціанська комісія) у співпраці з ГО «Центр соціальних інновацій» і ГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» у вівторок, 13 лютого у Луцьку відбувся круглий стіл на тему: «Проблемні питання організації, підготовки та проведення перших виборів в об’єднаних територіальних громадах. Регіональний погляд на перспективи виборчої реформи в Україні».

Розпочалось обговорення перспективи проведення виборчої реформи в Україні із вступних слів керівника проектів Офісу Ради Європи в Україні (Венеціанська комісія) Сергія Ткаченка, народного депутата України, Голова підкомітету Верховної Ради України з питань виборів та референдумів Олександра Черненка та доцента кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права Національного університету «Києво-Могилянська академія» Володимира Венгера.

Активну участь в обговоренні взяли експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтивну.

Голова Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу Михайло Наход у своєму виступі підняв важливі аспекти вдосконалення виборчого законодавства, зокрема, зміна виборчих систем та прийняття Виборчого кодексу.

«Позитивним є те, що цей круглий стіл відбувається разом з процесом зміни складу Центральної Виборчої Комісії. Результатом подібних дискусій, зокрема, в Луцьку, дуже часто було прийняття резолюцій та рекомендацій щодо запровадження відкритих списків, зміни процедури формування виборчих комісій, вдосконалення роботи зі списками виборців, напрацювання інноваційних ідей в частині запровадження електронних протоколів. Я переконаний, що подібні пропозиції лунали під час серії заходів і в інших регіонах. Хочеться сподіватися, що Верховна Рада врахує хоча б ті питання, які не містять політичної складової. І до наступних виборів ми отримаємо якісно оновлене виборче законодавство», - зазначив Михайло Наход.

На проблемі порушення виборчого законодавства і відсутності законодавчо закріпленого механізму покарання за виборчі злочини наголосила експерт Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, координатор Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області Катерина Шарпата. 

«Надзвичайно важливою проблемою реформування виборчого законодавства залишається відсутність законодавчо закріпленого механізму покарання за виборчі злочини. Кожного виборчого процесу, зокрема, з перших виборів в об’єднаних територіальних громадах, повторюються одні і ті ж самі порушення виборчого законодавства з боку різних суб’єктів, оскільки порушникам завжди вдається уникнути покарання. Головною причиною є те, що Закон України «Про місцеві вибори» не містить вичерпного переліку санкцій за ті чи інші порушення. В законі міститься перелік можливих порушень, втім, невідомо, які санкції повинні наставати за ці порушення. Тому, очевидно, що для підвищення якості адміністування виборів є три основні шляхи: професіоналізація виборчих комісій, профілактика вчинення правопорушень та законодавче закріплення механізму невідворотності покарань за виборчі злочини», - зауважила Катерина Шарпата.

Експерт Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, головний редактор видання «Конкурент» Андрій Лучик підняв важливе питання удосконалення виборчого законодавства в частині відкликання депутатів рад різних рівнів. Зокрема, він навів приклад невдалої спроби відкликання п’яти депутатів Луцької міської ради. 

Експерт вважає, що в Законі України «Про місцеві вибори» досконало не прописаний механізм відкликання депутатів. Зокрема, Луцька міська виборча комісія, свого часу, стикнулась з проблемою на етапі перевірки достовірності зібраних підписів виборців, які висловились за вікликання місцевих обранців. Відповідно, виборче законодавство в цій частині неодмінно потребує удосконалення. 

Загальна дискусія в рамках круглого столу завершилася експертним напрацюванням пропозицій щодо удосконалення проекту Виборчого кодексу та реформування механізмів організації, підготовки та проведення перших виборів в об’єднаних територіальних громадах.