Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Аналітичний підсумок політичних подій тижня: перебіг, висновки, прогнози (11-17.02.2013)

19.02.2013

Україна: основні події минулого тижня

 1. 11 лютого інформаційне агентство УНІАН розповсюдило новину від імені Сергія Власенка, що його намагалися тричі отруїти і що за ним стежать співробітники правоохоронних органів у костюмах "мультиплікаційних ведмедів". А потім ще одну новину, де він уточнював, що стежить не СБУ, а ГПУ. Увечері прес-служба ВО "Батьківщина" заявила, що Власенко не давав жодних коментарів, а поширено інформація - фальшивка. Крім того, агентство опублікувало фальшиве інтерв'ю Олександри Кужель з 4 абзацами вигаданого тексту. Наступного дня редактори сайту УНІАН заявили, що новини про Сергія Власенка, за яким слідкують ведмеді, а також про Олександру Кужель - джинса.
 2. Кабінет міністрів України скасував розпорядження про розірвання угоди про розподіл продукції з компанією Vanco International Limited. Про це сказано в розпорядженні Кабміну №58 від 11 лютого, яким скасовується розпорядження уряду №740 від 21 травня 2008 року. Тим документом Кабмін Юлії Тимошенко в односторонньому порядку розірвав угоду з Vanco від 19 жовтня 2007 року про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах Прикерченської ділянки надр континентального шельфу Чорного моря.
 3. Державна компанія ПАТ "Укртрансгаз" сплатила понад 2,5 мільярдів гривень чотирьом компаніям, заснованим охоронцями й пенсіонерами. Протягом 2010-2013 років тендери ПАТ "Укртрансгаз" з постачання обладнання та проведення ремонтних робіт регулярно вигравали чотири донецькі фірми - ТОВ "Укртурборемонт", ТОВ "Турботрейд", ТОВ "Турболінкс" та ТОВ "Промінвеставтоматика". Про це йдеться у розслідуванні журналіста програми "Тендер News" на ТВі Дениса Бігуса.
 4. Прем'єр Микола Азаров називає заяви про можливий дефіцит медпрепаратів у зв'язку з законом про ліцензування ліків, який вступає в дію з 1 березня, саботажем та аморальними спекуляціями. Як відомо, 1 березня цього року набирає чинності новий закон, що передбачає додаткове ліцензування імпортних ліків. Як зауважують громадські активісти, цей закон є лобістським і "покликаний збагатити чиновників за рахунок хабарів на додатковому ліцензуванні".
 5. Колишній в.о. міністра оборони в уряді Юлії Тимошенко Валерій Іващенко отримав політичний притулок у Данії.
 6. Телеканал "Інтер" очолив Єгор Бенкендорф. Анна Безлюдна увійшла до складу наглядової ради каналу. Керівником новинної служби медіагрупи "Національні інформаційні системи" став Євгеній Кисельов.

 Події в Луцьку та Волинській області

 Сесія Волинської обласної ради - «гра м'язами»

Проблеми в роботі сімнадцятої сесії Волинської обласної ради були прогнозованими та очікуваними. Адже, деякі з питань, що виносились на порядок денний роботи сесії мали досить конфронтаційний характер. Заяви окремих політиків та виступи обласних обранців під час засідань постійних комісій свідчили, що обидві сторони - провладна більшість й опозиція, готові відстоювати свої позиції в принципових для них питаннях.

Яскравим прикладом цього стало питання щодо звільнення Михайла Сташенка з посади ректора Волинського інституту післядипломної освіти, яке викликало бурхливе обговорення ще на минулій сесії облради 26 грудня 2012 р. Тоді депутати проголосували проти рішення достроково звільнити керівника інституту, але й продовжити контракт також не змогли. Натомість в січні 2013 року термін дії контракту Сташенка закінчився. В міжсесійний період голова облради Володимир Войтович, посилаючись на чинне законодавство та рекомендацію профільної депутатської комісії облради, прийняв рішення звільнити посадовця із займаної посади. Коли ж окремі депутати облради почали висловлювати незадоволення щодо даного рішення, Войтович запевнив, що це питання буде повторно винесено на розгляд сесії облради 15 лютого. Проте, в останні дні перед сесією, на основі висновку юридичного відділу облради, це питання було вилучено з порядку денного.

Такий варіант розв'язання питання обурив опозиційних депутатів, які вважали дії керівництва облради неправомірними, тож вони заявили, що будуть наполягати на продовженні контракту з Михайлом Сташенком. Останній, до речі, в попередній каденції облради був депутатом від Блоку Юлії Тимошенко. Для підсилення своєї позиції опозиціонери залучили й «важку артилерію» з Києва. Так, в день сесії до Луцька приїхала народний депутат, голова комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Лілія Гриневич, яка висловила свою підтримку звільненому ректорові.

Таким чином питання працевлаштування Сташенка разом з питанням про виділення коштів з обласного бюджету на будівництво пам'ятника Степанові Бандері у місті Луцьку, на чому теж наполягали опозиціонери, стали каменем спотикання для всієї облради. Адже за умови неявки чималої кількості депутатів з прорегіональної більшості затвердити порядок денний сесії без питань, на яких наполягала опозиція, не вдалося. В роботі сесії було оголошено кількаденну перерву.

Які ж висновки? Перше, це те, що попри чисельну перевагу прорегіональна більшість не змогла вирішити у сесійній залі просте кадрове питання - звільнити Сташенка. Адже тоді в опозиціонерів фактично не було б аргументів на протест. Замість того знову крайнім зробили голову облради. І це вже не вперше Володимиру Войтовичу доводиться брати на себе розв'язання спірних питань ініційованих головою ОДА (саме Борис Клімчук публічно озвучував претензії до М. Сташенка). Але для чого голові облради зайвий раз йти на конфлікт із депутатами, навіть із меншості, якщо розв'язати подібні питання можна було б в більш простий і легітимний спосіб - голосуванням в залі? Очевидно у керівництва фракції ПР та групи «Нова Волинь», як і у Верховній Раді України, є серйозні проблеми з дисципліною у своїх рядах, тож їм легше скористатися головою ради. А «дружити» з опозиціонерами Володимиру Войтовичу все-таки доведеться, адже якщо він і справді хоче навести певний порядок в раді, зокрема з депутатською відвідуваністю чи особистим голосуванням, то без депутатів з меншості йому буде важко це зробити.

В принципі, такий перебіг подій зіграв на руку опозиційним депутатам. Вони, попри нечисельність, змогли довести свою принциповість та показати, що і їх позиції слід враховувати. Також опозиціонери отримали від голови облради «зачіпку», яка дасть їм можливість питання про звільнення Сташенка піднімати як в сесійній залі так і в судах.

Також цю сесію облради опозиціонери використали для демонстрації свого «оновлення». Найбільша опозиційна фракція змінила голову: замість «невдахи» минулого року Анатолія Грицюка керівником фракції став депутат Роман Карпюк. Також опозиціонери заявили про створення міжфракційного об'єднання - депутатської групи Об'єднана опозиція «Батьківщина», куди увійшло 17 депутатів з фракцій «Батьківщина» та «Фронт змін». Очолили це об'єднання два співголови - Р.Карпюк та Ігор Гузь, що керує фракцією «Фронт змін» із трьох осіб. Чи вдасться цим політикам, які на недавніх парламентських виборах потерпіли поразки у своїх округах, мобілізувати залишки своїх фракцій на серйозну і системну роботу сказати поки важко. Адже навіть не всі члени їх фракції вступили у ряди новоствореного міжфракційного об'єднання. Певною мірою це залежить і від того хто очолить обласний осередок ВО «Батьківщина» та наскільки серйозно буде далі розроблятись проект зі створення єдиної опозиційної партії.  

Отож події до та під час 17 сесії обласної ради можна трактувати як спроби перезапустити опозиційних рух в облраді задля ефективнішого впливу на рішення представницького органу. І за умови подальшої слабкої організованості більшості опозиціонери зможуть домогтися певних короткострокових результатів.

Допомогти цьому може й виникнення в раді окремих мікрогруп депутатів, що бачать обласну політику по своєму і тому не хочуть грати під чужу дудку. Як приклад можна навести ситуацію з позицією депутата Андрія Турака, який написав заяву про вихід з фракції Народної партії, яку до того очолював. Передумовою цього кроку став його вихід й з лав партії. Як зазначив в коментарі ЦПАВК сам Андрій Турак, причинами такого рішення є недієвість та неактивність Народної партії. Також депутат зазначив, що поки входити до інших партій та депутатських груп не збирається. «Я собі вільний і ні від кого не залежу» - зауважив депутат. Чим далі, тим таких «вільних» депутатів може ставати більше, що безперечно впливатиме на керованість ради.

 

Серед важливих та цікавих політичних подій минулого тижня, варто виділити такі:

 1. Розпочався судовий процес над депутатом Луцької міськради Рустамом Дячуком, якого прокуратура Луцька звинувачує у розтраті комунальних грошей, за що пропонує покарати його позбавленням волі терміном у шість з половиною років. На думку державного обвинувачення, кілька років тому Дячук, перебуваючи на посаді директора ДКП «Луцьктепло», своїми діями завдав територіальній громаді Луцька збитків на понад 214 тисяч гривень.
 2. Голова Волинської обласної державної адміністрації Борис Клімчук вивів нардепа Ігоря Палицю зі складу колегії облдержадміністрації. У тексті розпорядження йдеться про те, що причиною такого рішення стала заява нардепа.
 3. Прокурор Волинської області Андрій Парака повідомив, що у Волинській області у 2012-му році відсторонили від посад та притягнули до кримінальної відповідальності 17 державних службовців, третина усіх злочинів - це справи про хабарництво.
 4. Апеляційний суд Волині вирішив, що колишній депутат облради Олександр Вікторов повинен провести п'ять років у в'язниці.
 5. Кількасот лучан пройшлися маршем головними вулицями міста до обласного управління МВС в підтримку родини Павліченків. До маршу долучилися народні депутати Анатолій Вітів та Євген Мельник, депутати різних місцевих рад, учасники громадських організацій, представники ЗМІ та небайдужі громадяни.
 6. Луцький міськрайонний суд виніс ухвалу про позбавлення депутата Луцького міської ради Антона Сосновського водійських прав терміном на два року за порушення Правил дорожнього руху, зокрема, нібито водіння у стані алкогольного спяніння.
 7. За попередніми результатами переможцями на проміжних виборах до Волинської обласної ради стали Роман Микитюк та Святослав Боруцький. Про це 18 лютого повідомив голова територіальної виборчої комісії Микола Євтушин. Детальніше про вибори  та їх наслідки читайте у наших наступних випусках.

Підготовлено експертами ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» з метою якісного інформування політично свідомої громадськості про ключові політичні події держави, області та міста. При підготовці даного матеріалу використовувалась інформація всеукраїнських та місцевих друкованих і електронних засобів масової інформації (pravda.com.ua, unian.net, interfax.ua, volynnews.com, pravda.lutsk.ua, vip.volyn.ua, zik.ua, p-p.com.ua, volynpost.com, volyn.com.ua), офіційних інтернет сайтів органів державної влади та місцевого самоврядування (voladm.gov.ua, volynrada.gov.ua, lutsk.ua).