Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Аналітичний підсумок політичних подій тижня: перебіг, висновки, прогнози (18-24.02.2013)

25.02.2013

Україна: основні події

  1. У Верховній Раді України зареєстровано законопроект, який легалізує подвійне громадянство. Законопроект зареєстрував позафракційний народний депутат Лев Миримський.
  2. Апеляційний суд Чернігівської області залишив Юрія Луценка за ґратами відбувати покарання попри хвороби. Пізніше, минулого тижня Вищий спеціалізований суд виніс рішення у справі за заявою Юрія Луценка про перегляд постанов Печерського та Апеляційного судів щодо обрання йому запобіжного заходу.
  3. Tелеканал «Інтер» замінив ток-шоу «Справедливість» Ганни Безулик на проект Савіка Шустера «Шустер Live».
  4. Президент України Віктор Янукович звільнив з посади голови Державної виконавчої служби України Геннадія Стадніка.
  5. Заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін стверджує, що Генеральна прокуратура проводить нове розслідування щодо замовників убивства Георгія Гонгадзе. Кузьмін в ефірі радіостанції «Ехо Москви» заявив, що у Генеральної прокуратури України є достатньо доказів, які підтверджують причетність екс-президента Леоніда Кучми до замовлення вбивства Гонгадзе.
  6. Опозиція розблокувала трибуну й президію Верховної Ради України, нова сесія розпочала свою роботу. Результатом компромісу між опозицією та Партією регіонів стали зміни до регламенту, які передбачають вилучення картки в разі фіксації депутатами не персонального голосування. У опозиційних фракціях вважають, досягнуті у Верховній Раді домовленості з більшістю, своєю перемогою.
  7. Політична рада партії «Наша Україна» виключила зі складу партії голову політради Сергія Бондарчука та ще 6 членів політсили з різних регіонів країни, а також призупинила діяльність шести обласних осередків, серед яких - і Волинська обласна організація партії.

Події у Волинській області та місті Луцьку

            Результати виборів до Волинської обласної ради: наслідки для учасників

             Минулого тижня Обласна виборча комісія офіційно встановила підсумкові результати проміжних виборів до Волинської обласної ради у двох мажоритарних округах. Новими депутатами стали висуванець ВО «Свобода» Святослав Боруцький (на фото зліва) (виборчий округ № 37, м. Луцьк) та регіонал Роман Микитюк (на фото справа) (виборчий округ № 29, Турійський район).

Можна сказати, що вибори пройшли без особливих порушень, які могли б вплинути на результат та, перемогли найсильніші кандидати. Активність виборців у округах різко відрізнялась. У Луцьку вона склала 16 %, що можна вважати своєрідним антирекордом, а в Турійському районі - 65 %, що є досить нетиповим для такого виду виборів. На причинах такої активності зупинятись не будемо, оскільки про це вже достатньо було сказано і нами, і іншими експертами та політиками.

Переможені визнали свою поразку, хоча висуванець партії УДАР по луцькому округу Олександр Лазорко, намагався оскаржувати дії команди Святослава Боруцького. Проте особливих підстав для задоволення таких скарг не було, а їх появу можна розцінювати просто як бажання Лазорка пройти кампанію до кінця та показати, що він не збирається здаватись.

З огляду на те, що вибори закінчились тиждень тому, зараз можна оцінити стратегію учасників виборів та інших суб'єктів зацікавлених у їх результаті.

Перемога висуванця ВО «Свобода», узгодженого кандидата від трьох опозиційних партій, депутата Луцької міської ради Святослава Боруцького є свідченням посилення позицій цієї політичної сили у регіоні та обласному центрі зокрема. Багато говорять про те, що переміг бренд опозиції та партії «Свобода». До певної міри це так, але у тому що виборці голосують за політичну силу є певний позитив, бо саме вона буде нести відповідальність за обраного депутата. Ця перемога «Свободи» буде черговою демонстрацією переможного духу, що в подальшому мобілізовуватиме навколо неї виборців, які розчаровуються в інших опозиційних партіях та їх місцевих лідерах.

Висування представника великого капіталу Олександра Лазорка, людини близької до нардепа Ігоря Палиці та групи Приват від партії «УДАР» Віталія Кличка виглядало не надто логічним кроком. Але, якщо зважати на законодавчі вимоги щодо висування кандидатів лише від політичних сил та бажання кандидата підсилитись певним політичним брендом, то кращого прапора, ніж знамено Віталія Кличка, йому знайти було неможливо. За рахунок висування від «УДАРу», як показали результати виборів, Олександр Лазорко (на фото справа) здобув небагато балів, але сама партія однозначно свої бали втратила, продемонструвавши прихильність до представника одіозної фінансово-промислової групи. Для самого Лазорка ця поразка не критична, оскільки виглядає так, що ця кампанія для нього була пробою сил перед більш великою грою. Такою грою дехто вважає бажання Лазорка поборотись за посаду Луцького міського голови на наступних  місцевих виборах. Про це свідчить як його благодійна діяльність, так і розвиток бізнесу у Луцьку.

Значно більше позитивів обласна організація партії «УДАР» могла винести від висування кандидата зі своїх лав, наприклад Ігоря Алєксєєва, який отримав досить непоганий результат на останніх виборах народних депутатів у Луцьку та останнім часом позиціонує себе як один із активних лідерів цієї політичної сили. А так - і вибори  програли, і імідж зіпсували.

Ця виборча кампанія також може розцінюватись як поразка місцевої організації ВО «Батьківщина», яка минулого року зазнала значних втрат, не вигравши жодного мажоритарного округу на Волині під час парламентських виборів. Зміна лідерів у обласному осередку, яка ще триває, не висування кандидатів на проміжних виборах до обласної ради, постійні публічні і непублічні конфлікти у місцевому депутатському корпусі роблять з нещодавно потужної політичної сили неповороткий партійний організм.

Участь у виборах в Турійському районі висуванця партії «Фронт Змін» немісцевого кандидата Валерія Міщука (на фото зліва), як єдиного кандидата від опозиції можна розцінювати, як неможливість опозиційних сил знайти у своєму середовищі більш сильного кандидата (що стає уже бідою опозиції, враховуючи якість окремих кандидатів на парламентських виборах) та небажання програвати сильному кандидатові від влади.

Окремо доцільно відзначити позицію голови Волинської ОДА Бориса Клімчука та його команди у цій виборчій кампанії. З першого погляду здається, що він жодним чином не брав участі у виборчій кампанії, проте він чітко «тримав руку на пульсі». Він зробив правильну ставку щодо кандидатури від влади по Турійському районі і, таким чином, показав центральному керівництву, що він здатен забезпечувати перемогу кандидата від Партії регіонів у загалом опозиційному регіоні. Це може бути хорошим обґрунтуванням для Києва необхідності продовження терміну перебування Бориса Петровича на посаді голови ОДА до наступних президентських виборів.

Не висування кандидата від влади по Луцькому виборчому окрузі також стратегічний хід «губернатора». Провладний кандидат, хто б ним не був, практично не мав би шансів на перемогу у Луцьку. Підтримувати Олександра Лазорка, як ставленика групи Приват та партнера Ігоря Палиці було геть «не з руки» Клімчуку. По-перше, він добре пам'ятає жорсткий урок від Палиці під час виборчої кампанії 2012 року, а, по-друге, його підтримка Лазорка, який близький до групи Приват, не викликала б схвалення у Адміністрації Президента, яка зараз перебуває у стані «холодної війни» з Ігорем Коломойським - лідером цієї бізнес-групи. Такими чином, Клімчук фактично не чинив жодної протидії опозиційному кандидату.

Також не мав жодного впливу на перебіг виборчої кампанії по Луцьку міський голова Микола Романюк. Для нього ця виборча кампанія стала певним «холодним душем». Його підтримка Ігоря Палиці під час минулих виборів на цих виборах обернулась проти нього у значній мірі. Міська влада отримала достатньо критики під час кампанії від команди колишніх партнерів міського голови (Палиці та Лазорка), які як і міський голова належать до одного бізнес угрупування. Такі події можуть свідчити і про те, що керівництво бізнес-групи більше не бачить Романюка своїм представником у регіоні.

Як висновки, можна зазначити, що:

1) перемога Боруцького і Микитюка була очікуваною;

2) ВО «Свобода» суттєво посилила свої позиції в регіоні та в опозиційній політичній ніші зокрема;

3) Партія регіонів та голова ОДА Борис Клімчук зіграли стратегічно грамотно та коректно;

4) ВО «Батьківщина» продовжує втрачати свій вплив у регіоні;

5) Миколу Романюка починають «списувати» свої.

Проте зміни у депутатському корпусі обласної ради жодним чином не змінять партійно політичної структуризації найвищого представницького органу Волині і він продовжуватиме працювати у звичному для себе режимі - влада і далі контролюватиме ситуацію в раді, проте опозиціонери зможуть демонструвати свою політичну позицію і вказувати владі на усі недоліки її політики.

Серед інших важливих подій у регіоні, варто відзначити наступні:

1. Волинське обласне управління водних ресурсів очолив Ростислав Кравчук. До призначення він працював першим заступником начальника цього управління. Колишній начальник управління водних ресурсів В'ячеслав Лавренюк нещодавно очолив Ратнівську РДА.

2. Понад 900 людей поставили підписи під зверненням до міського голови Луцька Миколи Романюка з проханням організувати громадські слухання щодо реорганізації комунальних лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я у місті. Збір підписів здійснювався з 31 січня по 16 лютого з ініціативи депутата Луцької міської ради Андрія Осіпова. Водночас, Луцький міськрайонний суд відмовив у задоволенні позову про скасування рішення міськради про реорганізацію комунальних лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я, ухваленого завдяки «кнопкодавам».

3. Луцький міськрайонний суд 22 лютого закрив кримінальну справу проти депутата луцької міської ради Рустама Дячука, якого звинувачували у нецільовому використанні коштів в особливо великих розмірах комунального підприємства «Луцьктепло».

4. Депутата Луцької міської ради Андрія Осіпова рішенням партбюро Луцької міської організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» виключили із лав партії. Бюро рекомендувало фракції «Батьківщина» у Луцькій міській раді виключити Осіпова зі своїх лав також. Обранця громади виключили, нібито, за порушення трьох пунктів статуту партії «Батьківщина». Сам Осіпов заявив, що буде оскаржувати рішення партійного бюро про його виключення до вищих партійних органів.

5. В структурі обласної ради відбулися перестановки. На початку другого пленарного засідання 17 сесії Волинської обласної ради голова облради повідомив, що депутат Михайло Скопюк очолив фракцію Народної партії. А троє депутатів Волинської обласної ради (депутати Валентина Блінова, Михайло Корінчук та Людмила Кирда) вийшли з депутатської групи «Полісся».

Підготовлено експертами ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» з метою якісного інформування політично свідомої громадськості про ключові політичні події держави, області та міста. При підготовці даного матеріалу використовувалась інформація всеукраїнських та місцевих друкованих і електронних засобів масової інформації (unian.net, interfax.ua, volynnews.com, pravda.lutsk.ua, vip.volyn.ua, zik.ua, p-p.com.ua, volynpost.com, volyn.com.ua), офіційних інтернет сайтів органів державної влади та місцевого самоврядування (voladm.gov.ua, volynrada.gov.ua, lutsk.ua).