Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Півроку позаду: як працювали народні депутати від Волині в парламенті та з виборцями

10.06.2013

З обранням нового складу Верховної Ради України в кінці 2012 року за змішаною виборчою системою експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу вирішили детальніше зайнятись моніторингом та аналізом діяльності не лише депутатів місцевих рад, але й депутатів парламенту. Перший відрізок? за який можна зробити оцінку роботи народних обранців? - 6 місяців. Вашій увазі пропонується матеріал підготовлений на основі дослідження «Моніторинг та аналіз діяльності народних депутатів України від Волинської області за півроку роботи», яке тривало з 15 квітня по 10 червня 2013 року.

 Методологія дослідження

 В ході дослідження ми проаналізували діяльність 12 народних депутатів України. Це 5 депутатів, що були обрані у мажоритарних округах Волинської області (Євген Мельник,Сергій МартинякСтепан ІвахівІгор ПалицяІгор Єремеєв) та 7 депутатів, що були обрані за партійними списками усіх п'яти політичних сил, що представлені у парламенті (ВО «Свобода» - Анатолій ВітівВалерій Черняков, Партія регіонів - Катерина Ващук,Григорій Смітюх, «Батьківщина» - Ярослав Федорчук, Комуністична партія України -Адам Мартинюк, УДАР - Юрій Савчук).

 Аналіз роботи депутатів було здійснено на основі 4-ох складових їхньої діяльності. Це парламентська діяльність, робота з виборцями, діяльність з виконання передвиборчої програми, публічність та відкритість. Кожна складова включала від двох до чотирьох параметрів. Діяльність депутатів оцінювалась за 25-ти бальною шкалою в розрізі кожної складової. В сумі кожен депутат міг отримати максимально 100 балів.

 Під час дослідження було проаналізовано дані щодо роботи депутатів, які містяться на офіційному сайті Верховної Ради України, персональних сайтах депутатів, їх профілі у соціальних мережах, публікації щодо їхньої роботи у друкованих та електронних регіональних ЗМІ, відповіді на офіційні запити до народних депутатів, передвиборчі програми кандидатів та партій

 Парламентська діяльність народних депутатів

 Для аналізу парламентської діяльності народних депутатів було взято такі показники: відвідування сесій народними депутатами (за письмовою реєстрацією); кількість виступів з трибуни; кількість внесених законопроектів та прийнятих з ініціативи депутата законів; кількість зареєстрованих депутатських запитів.

 Виступи депутатів з місця не включались до матеріалів дослідження, оскільки у більшості випадків такі виступи депутатів, особливо тих, що входять до складу фракцій звучали приблизно наступним чином: «Прошу передати слово депутату Х». Також не брались до уваги дані електронної реєстрації депутатів.

 Якщо подивитись на показники щодо роботи депутатів у сесійному залі, то жодного сесійного засідання з 33-ох не пропустили три волинські нардепи (К. Ващук, А. Мартинюк та Г. Смітюх). Більшість депутатів пропустили від 1 до 3 засідань. Сім засідань пропустив Ярослав Федорчук, а «антилідером» став Ігор Палиця, який пропустив понад половину засідань парламенту (19) без поважних причин.

 Не часто волинські обранці використовували трибуну Верховної Ради для озвучення своїх законодавчих ініціатив чи політичних заяв. Двічі з трибуни виступав Ігор Єремеєв, по одному разу - Катерина Ващук, Григорій Смітюх, Адам Мартинюк, Анатолій Вітів та Євген Мельник. Решта Волинських обранців ще не виступала з трибуни парламенту.

 А от в законотворчості напрацювання наших нардепів солідніші. Кожен з них є співавтором принаймні одного проекту закону.

http://volynmedia.com/-/uploads/articles/000/759/colwidth-5407eab20e39f11a5c9a4367f5768363.jpg

Мал. 1. Лідери за кількістю зареєстрованих законопроектів

 За кількістю законопроектів лідирують Адам Мартинюк та Степан Івахів, на їхньому рахунку по 8 зареєстрованих законопроектів (мал. 1.). Найменше проектів законів зареєстрував у парламенті Валерій Черняков. Варто зазначити, що більшість, зареєстрованих волинськими нардепами законопроектів, спрямовані на виконання особистих або партійних передвиборчих програм, а тому шанси на їх ухвалення невеликі. Детальніше про законопроекти у частині, що стосується виконання передвиборчої програми.

 Ще один інструмент, що свідчить про депутатську активність - це депутатські запити. Найчастіше ним користувався Ярослав Федорчук (10 разів). Від 2 до 6 запитів зробили Катерина Ващук, Анатолій Вітів, Євген Мельник, Валерій Черняков, Степан Івахів та Григорій Смітюх. Переважна більшість депутатських запитів стосується проблем взаємовідносин громадян чи трудових колективів з органами влади. Як показує динаміка розгляду запитів, усі питання, підняті у них, мають шанс хоча б на часткове вирішення.

 Якщо підсумувати показники, що мають відношення до парламентської діяльності депутатів (таблиця 1.) то серед лідерів народні депутати, які вже декілька скликань працюють у стінах Верховної Ради - Катерина Ващук, Григорій Смітюх та Адам Мартинюк. Найменш дієві та активні у стінах парламенту Юрій Савчук та Ігор Палиця.

 
Таблиця 1.Парламентська діяльність (сумарні показники) 

Депутат

Бали

1

Ващук Катерина Тимофіївна

24

2

Смітюх Григорій Євдокимович

22

3

Мартинюк Адам Іванович

20

4

Вітів Анатолій Миколайович

18

5

Єремеєв Ігор Миронович

16

6

Мельник Євген Іванович

14

7

Івахів Степан Петрович

12

8

Федорчук Ярослав Петрович

10

9

Мартиняк Сергій Васильович

7

10

Черняков Валерій Вікторович

7

11

Савчук Юрій Петрович

4

12

Палиця Ігор Петрович

2

 З повною таблицею показників щодо парламентської діяльності народних депутатів України від Волині можна ознайомитись за цим посиланням.

 Робота з виборцями

 Для аналізу роботи народних депутатів з виборцями ми скористались даними, розміщеними на сайті парламенту, а також надіслали звернення кожному народному обранцю. У якому серед іншого попросили надати інформацію про приймальні депутатів, кількісний та персональний склад їхніх помічників-консультантів, здійснені особисті прийоми громадян депутатами та їх помічниками, проведені зустрічі з виборцями.

 Якщо говорити про приймальні, то у нашому розпорядженні є інформація, яка свідчить, що їх мають 8 з 12 волинських нардепів. Найбільше таких приймалень мають депутати обрані у мажоритарних округах: Ігор Єремеєв та Степан Івахів по 5, Євген Мельник - 4, ще п'ятеро депутатів по одній приймальні. Окремі народні депутати мають свої приймальні не лише на Волині. Так, Ярослав Федорчук має їх ще у Києві та Луганську, а Валерій Черняков у Закарпатській області, де він закріплений для роботи внутрішнім рішенням фракції.

 Нам не вдалось отримати інформації чи мають на Волині свої приймальні і, чи здійснюється у них робота з виборцями наступних народних депутатів: К. Ващук, А. Мартинюка, Г. Смітюха, Ю. Савчука, оскільки вони не відповіли на звернення. Також проігнорував наше звернення Ігор Палиця, але інформаціюпро його приймальню  вдалось знайти у місцевих ЗМІ.

 Ті ж народні депутати, що мають найбільше приймалень, найактивніше працюють з виборцями. Так лідерами за кількістю прийнятих громадян на особистих прийомах є Євген Мельник, Ігор Єремеєв та Степан Івахів (мал. 2).

http://volynmedia.com/-/uploads/articles/000/759/colwidth-954fc9f0c91a62796bc23adfe537544f.jpg

Мал. 2. Кількість прийнятих громадян особисто народними депутатами.

 Також досить успішно цим видом роботи займаються Анатолій Вітів (76 особисто прийнятих громадян чи представників трудових колективів) та Ярослав Федорчук (479). Федорчука також можна було б віднести до лідерів за кількістю особистих прийомів, проте абсолютну більшість своїх контактів з виборцями він зробив не на Волині.

 Найактивніше з виборцями працювали помічники Ігоря Єремеєва (1090 прийнятих громадян), Степана Івахіва (665) та Євгена Мельника (479).

 Досить цікаву форму для контактування з виборцями обрав Сергій Мартиняк. На його особистому сайті міститься інформація, що він має своїх представників у кожній сільській, селищній та міській раді. Очевидно, ці особи контактують з виборцями від імені депутата. Проте нам не вдалось отримати детальнішої інформації про роботу з виборцями ні депутата, ні його представників, оскільки детальної відповіді по суті на наше звернення він не надав.

 Що стосується організованих зустрічей з виборцями, то тут склад лідерів практично той самий: Степан Івахів (32 зустрічі за півроку) та Ігор Єремеєв (20). Також за цим показником позафракційних мажоритарників наздоганяє депутат від ВО «Свобода», обраний за партійним списком, Валерій Черняков (19 зустрічей на Волині та всього 55).

 Окремо слід зауважити, що не виключено, що депутати, які не надали відповіді на наше звернення, також плідно контактують з виборцями. Достеменно відомо, що цю роботу активно ведуть помічники Ігоря Палиці, проте через недоступність цієї інформації ми не можемо нею оперувати

 За сумарними показниками (табл. 2) найбільш успішно зі своїми виборцями працюють Ігор Єремеєв, Степан Івахів та Євген Мельник. Аутсайдерами є депутати, які найбільш успішно працюють у парламенті - К. Ващук, А.Мартинюк та Г.Смітюх.

 Таблиця 2. Робота з виборцями (сумарні показники) 

Депутат

Бали

1

Єремеєв Ігор Миронович

24

2

Івахів Степан Петрович

22

3

Мельник Євген Іванович

20

4

Вітів Анатолій Миколайович

18

5

Черняков Валерій Вікторович

16

6

Федорчук Ярослав Петрович

14

7

Мартиняк Сергій Васильович

6

8

Савчук Юрій Петрович

4

9

Палиця Ігор Петрович

2

10-12

Ващук Катерина Тимофіївна

0

10-12

Мартинюк Адам Іванович

0

10-12

Смітюх Григорій Євдокимович

0

 З повною таблицею показників щодо роботи народних депутатів України від Волині з виборцями можна ознайомитись за цим посиланням.

 Діяльність з виконання передвиборчої програми

 Ще одним досить цікавим компонентом для аналізу роботи депутатів є виконання ними своїх передвиборчих програм та обіцянок. Для аналізу цього виду роботи ми використали два показники: кількість зареєстрованих законопроектів та прийнятих з ініціативи депутата законів на виконання передвиборчої програми; кількість лобістських заходів здійснених у інтересах виборців області. Цю інформацію ми отримали, проаналізувавши зареєстровані законопроекти депутатів, їх особисті або партійні передвиборчі програми та відповіді на наші звернення.

 Для того, щоб зробити висновок стосовно трансформації передвиборчих обіцянок у законопроекти ми взяли з парламентського сайту лише ті зареєстровані депутатами проекти законів, які мають відношення до виконання програми. Лідерство за цим показником (мал. 3) тримають Степан Івахів та Адам Мартинюк. Якщо перший зареєстрував 7 законопроектів, які можуть полегшити життя волинянам, то законодавчі ініціативи другого мають ширше застосування, оскільки спрямовані на виконання програми КПУ. Також, як видно з малюнка, активно у цьому напрямку працюють і інші депутати.

 Жодного проекту закону на виконання передвиборчої програми (в даному випадку ВО «Свобода») не вніс Валерій Черняков.

http://volynmedia.com/-/uploads/articles/000/759/colwidth-85550e2d1791ede07c23e8b63d7c5580.jpg

 Мал. 3. Кількість зареєстрованих законопроектів на виконання передвиборчої програми.

 Також слід відзначити, що три законопроекти Ігор Єремеєв, Степан Івахів та Сергій Мартиняк зареєстрували спільно. Це такі проекти законів: "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав членів особистих селянських господарств на соціальний захист у разі настання безробіття", "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо підтримки підприємств комунальної форми власності, які здійснюють перевезення пільгових категорій громадян", "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо страхового стажу для призначення мінімальної пенсії)". Така законотворча діяльність можлива на ряд припущень: 1) депутати та їх команди дійсно спільно працювали над законопроектами; 2) бажання одних депутатів використати напрацювання інших; 3) узгоджена (в тому числі з керівництвом Волинської області) робота над вирішенням необхідних для Волині проблем.

 Якщо говорити про лобістські заходи, вжиті народними депутатами-волинянами в інтересах виборців області, то в першу чергу мова йде про звернення депутатів до інших органів влади для вирішення проблем певних територій. Такими заходами є лобіювання бюджетного фінансування для будівництва об'єктів соціальної інфраструктури (С. Івахів), протидія зміні менеджменту державних підприємств (І. Єремеєв, А. Вітів - «Волиньторф»), виділення коштів для боротьби з підтопленням територій (І. Єремеєв), відзначення пам'ятних дат (К. Ващук, Є. Мельник - прийняття постанови ВРУ «Про відзначення 1025-ої річниці міста Володимира-Волинського»).

 Найбільше лобістських ініціатив на рахунку Степана Івахіва (8), Анатолія Вітіва та Євгена Мельника (по 6) і Ігоря Єремеєва (5). Можна з впевненістю стверджувати, що на відміну від законодавчих ініціатив, лобістські заходи можуть принести користь виборцям в недалекій перспективі.

 Загалом над виконанням своїх передвиборчих програм найактивніше працюють мажоритарники С. Івахів, І. Єремеєв та Є. Мельник. Партійні програми найуспішніше втілюють в життя А. Вітів, А. Мартинюк та Г. Смітюх (табл. 3).

 Таблиця 3. Виконання передвиборчої програми (сумарні показники) 

Депутат

Бали

1

Івахів Степан Петрович

24

2

Вітів Анатолій Миколайович

22

3

Єремеєв Ігор Миронович

20

4

Мартинюк Адам Іванович

18

5

Смітюх Григорій Євдокимович

16

6

Мельник Євген Іванович

14

7

Мартиняк Сергій Васильович

12

8

Ващук Катерина Тимофіївна

10

9

Палиця Ігор Петрович

8

10

Савчук Юрій Петрович

6

11

Федорчук Ярослав Петрович

4

12

Черняков Валерій Вікторович

2

 З повною таблицею показників щодо діяльності народних депутатів України від Волині з виконання передвиборчих програм можна ознайомитись за цим посиланням.

 Публічність та відкритість

 Публічність та відкритість депутатів також визначались за сукупністю декількох показників. Для аналізу публічності ми здійснили контент-аналіз місцевих ЗМІ, обрахували кількість позитивних, нейтральних та негативних публікацій стосовно діяльності та висвітлення позиції депутатів. Для контент-аналізу було взято обласні газети (Волинь-нова, Віче-інформ, Вісник і Ко, Волинська газета, Відомості), районні та міські газети та інтернет-видання (Волинська правда, Волинські новини, Волинський інформаційний портал, Під прицілом, ВолиньPOST). Сюжети на радіо та телебаченні за участю депутатів не аналізувались.

 Визначення рівня відкритості депутатів здійснювалось на основі публічної інформації про депутата, розміщеної на сайті ВРУ (декларація, приймальні, помічники), відповідей на звернення до депутатів (приймальні, помічники, зустрічі, виконання програми), наявності персонального сайту та профілів у соціальних мережах. Також ми аналізували рівень відкритості офісу народного депутата у Верховній Раді, реагування на звернення до помічників.

 Більшість публікацій у місцевих ЗМІ щодо депутатів носять нейтральний чи позитивний характер. Досить часто ЗМІ, які симпатизують окремому депутату, намагаються висвітлювати його діяльність позитивно або нейтрально, а це веде до певного інформаційного дисбалансу. Окрім того варто зазначити, що прес-служби більшості депутатів часто розміщують у ЗМІ позитивну інформацію про діяльність народних обранців, так звану «джинсу». Також цілком очевидно, що кількість публікацій про депутатів у ЗМІ залежить і від їхніх матеріальних можливостей.

 Найчастіше місцеві ЗМІ пишуть про депутатів-мажоритарників. Так, лідерами за кількістю публікацій є Степан Івахів (277 публікацій, з них 111 - позитивних), Ігор Єремеєв (258 і 88 відповідно) та Сергій Мартиняк (199 і 84). Також досить часто у ЗМІ висвітлюється позиція  І. Палиці, А. Вітіва та Є.Мельника. До найменш публічних волинських нардепів відносяться Я. Федорчук, Г. Смітюх, А. Мартинюк.

 Якщо говорити про відкритість депутатів в розрізі наявності публічної інформації на їхніх персональних сторінках на сайті ВРУ, то слід відзначити, що переважна більшість депутатів є досить закритими. Свої декларації за 2012 рік оприлюднили лише С. Івахів, С. Мартиняк, Є. Мельник та В. Черняков. Інформацію про свої приймальні та помічників розмістили Степан Івахів та Сергій Мартиняк.

 У відповідь на наше звернення інформацію повідомили наступні народні обранці:

-          перелік депутатських приймалень (Вітів А.М., Єремеєв І.М., Івахів С.П., Мельник Є.І., Федорчук Я.П., Черняков В.В.);

- перелік помічників-консультантів (повністю - Єремеєв І.М., Івахів С.П., частково і з зауваженнями - Вітів А.М., Мельник Є.І.);

- про зустрічі з виборцями (повністю - Єремеєв І.М., Івахів С.П., частково - Вітів А.М., Мельник Є.І., Федорчук Я.П., Черняков В.В.);

- про виконання програми (повністю - Вітів А.М., Єремеєв І.М., Івахів С.П., Мельник Є.І., частково - Черняков В.В.).

 Лише три волинські нардепи мають свої персональні сайти, де інформують виборців про свою роботу та розміщують корисну додаткову інформацію (Ігор Єремеєв, Сергій Мартиняк та Ігор Палиця І.П.). У випадку Палиці ці функції виконує сайт його благодійного фонду «Новий Луцьк».

 Ми намагались відшукати профілі народних депутатів у соціальних мережах «В контакті» та «Facebook». Соціальні мережі для спілкування з виборцями активно використовують Анатолій Вітів та Ігор Єремеєв. Менш активно цим інструментом користуються Степан Івахів, Сергій Мартиняк та Євген Мельник. Також нам вдалось знайти профіль Григорія Смітюха, хоча не можна сказати, що він часто використовується. Усі зазначені народні обранці використовують соціальну мережу Facebook. Інші соціальні мережі («Однокласники», «Twitter») нами не аналізувались.

 Для визначення рівня відкритості офісів народних депутатів у парламенті, після надсилання відповідних звернень, ми зробили чотири хвилі телефонних дзвінків, щоб поспілкуватись про результати розгляду нашого звернення. На основі спілкування наших експертів з працівниками офісів депутатів та часових рамок надходження відповідей на звернення було визначено рівні відкритості. Ці рівні наступні:

-          високий - Івахів С.П., Федорчук Я.П.;

-          достатній - Єремеєв І.М., Мартиняк С.В., Черняков В.В.;

-          середній - Вітів А.М., Мельник Є.І., Палиця І.П., Смітюх Г.Є.;

-          низький - Ващук К.Т., Савчук Ю.П.;

-          не належний - Мартинюк А.І.

 На основі сукупності проаналізованих даних найбільш відкритими народними депутатами можна назвати Степана Івахів, Ігоря Єремеєва та Сергія, Мартиняка. Найменш публічними є Адам Мартинюк, Юрій Савчук та Григорій Смітюх.

 Сумарні показники стосовно публічності та відкритості депутатів містяться у таблиці 4.

 Таблиця 4. Публічність та відкритість 

Депутат

Публ.

Відкр.

Бали

1

Івахів Степан Петрович

12

12

24

2

Єремеєв Ігор Миронович  

11

9

20

3

Мартиняк Сергій Васильович

10

8

18

4

Мельник Євген Іванович

7

7,5

14,5

5

Вітів Анатолій Миколайович

8

6

14

6

Палиця Ігор Петрович

9

2,5

11,5

7

Черняков Валерій Вікторович

5

6

11

8

Ващук Катерина Тимофіївна

6

1

7

9

Федорчук Ярослав Петрович

1

5,5

6,5

10

Савчук Юрій Петрович

4

1,5

5,5

11

Смітюх Григорій Євдокимович

2

2,5

4,5

12

Мартинюк Адам Іванович

3

0

3

 З повною таблицею показників щодо публічності та відкритості народних депутатів України від Волині можна ознайомитись за цим посиланням.

 Рейтинг та висновки

 Проаналізувавши роботу народних депутатів за чотирма показниками, можна оцінити їхню діяльність загалом та вивести їхній рейтинг дієвості та успішності за перших півроку роботи в стінах Верховної Ради України (табл.5).

 Отже, найбільш дієвим народним обранцем від Волині є Степан Івахів, трохи йому поступається його бізнес-партнер Ігор Єремеєв. Наступні сходинки займають депутати-свободівці Анатолій Вітів та Євген Мельник.

 В нижній частині рейтингу -Ярослав Федорчук, діяльність якого зосереджена переважно у столиці, а не на Волині, Ігор Палиця, команда якого активно займається благодійністю у Луцьку, але по показниках депутатської  роботи немає чим похвалитись, Юрій Савчук, який здається ще не зрозумів, чим повинен займатись народний депутат України.

 Таблиця 5. Рейтинг народних депутатів від Волинської області за 6 місяців роботи

Депутат

Парламент

Виборці

Програма

Публ./Відкр.

РАЗОМ

1

Івахів Степан Петрович

12

22

24

24

82

2

Єремеєв Ігор Миронович

16

24

20

20

80

3

Вітів Анатолій Миколайович

18

18

22

14

72

4

Мельник Євген Іванович

14

20

14

14,5

62,5

5

Мартиняк Сергій Васильович

7

6

12

18

43

6

Смітюх Григорій Євдокимович

22

0

16

4,5

42,5

7

Ващук Катерина Тимофіївна

24

0

10

7

41

8

Мартинюк Адам Іванович

20

0

18

3

41

9

Черняков Валерій Вікторович

7

16

2

11

36

10

Федорчук Ярослав Петрович

10

14

4

6,5

34,5

11

Палиця Ігор Петрович

2

2

8

11,5

23,5

12

Савчук Юрій Петрович

4

4

6

5,5

19,5

 
На основі отриманих результатів можна зробити наступні висновки:

http://volynmedia.com/-/uploads/articles/000/759/colwidth-5ea0b534746874bbaeabe2c0fae0af76.jpg

-          депутати, котрі працюють у  парламенті не перше скликання та обрані за пропорційною складовою виборчої системи, більш якісно і злагоджено роблять парламентську роботу, але практично не контактують з виборцями;

-          позафракційні депутати обрані у мажоритарних округах активно працюють з виборцями та переймаються своїм іміджем (Івахів С.,  Єремеєв І., Мартиняк, Є. Мельник), що свідчить про потрібність мажоритарної системи;

-          серед депутатів, що представляють партії найбільш дієвими на Волині є представники ВО «Свобода»;

-          найменш активними депутатами-волинянами є парламентарі, близькі до ФК «Волинь»: нардеп-мажоритарник від Луцька Ігор Палиця та його партнер по футбольних справах Юрій Савчук.

 Ми оприлюднили лише цифри та висновки, які з них випливають, а виборці можуть порівняти наскільки їхні депутати виконують те, що наобіцяли під час виборчих перегонів. З іншого боку, минуло лише півроку роботи новообраного парламенту. Ще є достатньо часу щоб не розчарувати виборців. Було б лише бажання...

 

 

  Михайло Наход, голова Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу

 Стаття підготовлена на замовлення інтернет-видання «ВолиньPOST» на основі результатів дослідження «Моніторинг та аналіз діяльності народних депутатів України від Волинської області за перші 6 місяців роботи»