Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Підсумки і прогнози політичних подій на Волині: погляд експертів

30.12.2013

Про підсумки політичних подій року на Волині говорили у п'ятницю, 27 грудня, політики, громадські діячі, науковці, журналісти на круглому столі «Політичні підсумки 2013 року на Волині: погляд експертів». Обговорювали учасники заходу презентацію експертного висновку та результати опитування Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу щодо політичних подій, які трапилися за минулий 2013 рік на Волині.

Голова ЦПАВК Михайло Наход  підвів підсумки 2013-го року, визначивши такі ключові політичні тенденції, як:

-          Президент України, будучи двічі в області, переконався, що регіон тримають у сильних руках і добре контролюють. Виконання усіх вказівок з центру головою ОДА це підтверджують. Втім відмова від європейської інтеграції зумовила загострення відносин між владою та суспільством, владою і опозицією як у країні, так і в області. Тим часом попри високі протестні настрої обласна та районні ради не стали самостійними політичними гравцями і досі узгоджують свою роботу із керівництвом облдержадміністрації.

-          Окреме питання стосується народних депутатів від Волині. Експерт зафіксував, що позафракційні депутати часто займають окрему публічну позицію, але голосуваннями підтримують владу, а не опозицію. Попри досить велику кількість законодавчих ініціатив, жодного закону в авторстві волинських нардепів так і не було прийнято за цей рік.

-          Окремої уваги потребує Євромайдан. Наход спостерігає, що особливих потрясінь, окрім "євромайдану", для вертикалі виконавчих органів влади регіону не відбулось. Тому досі економічна та політична ситуація області перебуває під контролем голови ОДА. Тим не менше зовнішньополітичний розворот суттєво знизив авторитет голови ОДА та влади вцілому.

-          Щодо депутатів місцевих рад, то значна частина депутатів облради не належно ставилася до своїх обов'язків. Це ж стосується депутатів Луцькради, які часто виносили і виносять  особисті образи та конфлікти на обговорення сесій Луцькради і ігнорують позачергові сесії ради. Тим часом більшість районних рад області включно з Луцькою міською радою не уникали розгляду політичних рішень, райради попри тиск зі сторони ОДА та РДА.

-          Окрему увагу треба приділити проміжним виборам до Луцької міської ради. Так, на думку експерта, після перемоги представника народного депутата Ігоря Палиці на проміжних виборах у виборчому окрузі № 10 міста Ігоря Поліщука, у його команди лише посилилися наміри взяти місто під особистий контроль.

Для глибшого аналізу результатів політичних подій року експертами ЦПАВК було проведене опитування з 24 до 26 грудня. За словами Володимира Павлюка, участь у опитуванні взяло 25 експертів: політичні аналітики, журналісти, викладачі ВНЗ, громадські діячі, державні службовці. Експерти відповіли на вісім відкритих та напіввідкритих запитань.

За результатами опитування найуспішнішим і політиком-«невдахою» одночасно став голова Волинської ОДА Борис Клімчук. Політиком-несподіванкою, на думку експертів, виявилася голова громадської організації «Національний Альянс» Майя Москвич. Найуспішнішою політичною силою у 2013 році експерти назвали ВО «Свобода». А найменш успішною визначили Партію регіонів. Очевидно, що найрезонанснішою подією року назвали Євромайдан. Відносні сумніви у експертів викликало питання, чи збереже Борис Клімчук свою посаду. Так, 36 % відповіло, що «безумовно збереже», і така ж кількість сумнівається. Щодо прогнозів, то експерти пророкують у 2014-му: початок виборчої кампанії Президента України, ротації у керівництві партійних структур області, зміни в керівництві області, появу нових облич в місцевій політиці, політичні репресії і навіть позачергові парламентські вибори.

Учасники заходу все ж розглядали результати підсумків року крізь призму Євромайдану, який став ключовим у розвитку суспільно-політичної ситуації нашої держави.

Так, на думку голови "Фонду місцевого розвитку" Петра Верзуна, нинішня політична ситуація каже, що ми перебуваємо десь у 18-19 століттях, мовляв, партії нині не є дієвими механізмами. За його спостереженнями у політиці так і не з'явилося нових політиних лідерів і відповідно немає заміни.

Голова Волинського відділення Комітету виборців України Юрій Кресак натомість очікує від партій структуризації. Якщо ж цього не трапиться, вони просто зникнуть з поля політичного бою. Дуже важливе питання підняв він щодо того, за якими ж критеріями ефективності ми повинні оцінювати лідерів політиних сил та їх команду. Питання було задане без відповіді. Очевидно, що критерії повинні бути напрацьовані експертами і оприлюднені для того, аби люди могли їх застосовувати під час вибору своїх лідерів.

Голова ВОГО "Гендерний центр" Оксана Ярош розглянула політичні події на Волині і в країні з більшим позитивом. Вона спостерігає позитивні зміни у політичній культурі та свідомості громадян. Звісно, велика дяка за це Євромайдану, який став практично революцією свідомості. Далі, вважає Ярош, потрібно дбати про політичну освіту громадян. На її думку, Майдан повинен закріпитися як самодостатня сила з самофінансуванням.

Важливий момент зафіксував голова Центру економічних та соціальних досліджень Волині Віктор Ковальчук. Він нагадав, що у експертному опитуванняі ніхто навіть не згадав про всеукраїнську акцію об'єднаної опозиції "Вставай, Україно!", що свідчить про мале значення і штучність для суспільства подібних заходів від цих політичних сил. Натомість, те, що експерти відзначили депутата облради Ігоря Гузя як одного з найспішніших у 2013-му році, на думку Ковальчука, свідчить про радикалізацію суспільства, під уплив якої потрапили й самі експерти.

Загалом учасники круглого столу зробили висновки, що у 2014-му році варто чекати незначних змін у керівництві області, зсувів у політичних уподобаннях та впливах й, можливо, дострокових виборів.

Прес-служба Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу