Робимо політику якісною, політиків - професійними!

Громадам Прибужжя розповіли про «Відкрите місто» та систему електронних петицій

29.02.2016

Що таке електронна демократія, які найпоширеніші електронні інструменти використовують органи влади для інформування громадян, навіщо розвивати інструменти електронної демократії в громадах органам влади та як працюють популярні інструменти е-демократії в Україні і на Волині дізналися представники місцевої влади під час Форуму розвитку громад Прибужжя.

Форум розвитку громад Прибужжя відбувся 26-27 лютого з ініціативи народного депутата України Ігоря Гузя за підтримки Програми USAID «РАДА», Фонду Східна Європа, Інтерньюз-Україна та у партнерстві з Генеральним Консульством Республіки Польща у Луцьку, Фондом Розвитку Прибужжя та Громадянською мережею ОПОРА.

Під час заходу голова Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, виконавчий директор Асоціації відкритих міст Михайло Наход розповів учасникам форуму про можливості використання інструментів електронної демократії для влади і громадян.

«Серед найпоширеніших електронних інструментів інформування громадян органами влади можемо називати офіційні сайти органів влади, сторінку громади у електронній енциклопедії Wikipedia, а також сторінки, групи, профілі громад та їх лідерів у соціальних мережах. В сучасному світі якщо вашої громади немає в інтернеті, то її немає взагалі», - заявив Михайло Наход і додав: «Ви не приведете жодного серйозного інвестора у вашу громаду, якщо не покажете йому, де про вашу громаду можна щось прочитати. Створити сторінку вашої громади у соціальній мережі - дуже просто, створити сайт - теж немає великої проблеми. Тому це те, з чого потрібно починати».

За словами експерта, використання інформаційно-комунікаційних технологій у демократичних процесах дозволяє посилити участь та ініціативність громадян у публічному житті громади, покращити прозорість процесу прийняття рішень, покращити зворотну реакцію органів влади на звернення громадян, а також сприяти публічним дискусіям у процесі прийняття рішень. 

Також виконавчий директор Асоціації відкритих міст розповів про найпопулярніші електронні інструменти в Україні, зокрема, і на Волині.

«В Україні набули популярності Центри надання адміністративних послуг, які мають он-лайн підтримку. Зокрема, така система найкраще працює у Вінниці. У Львові було запущено цілу систему електронного урядування та документообігу під назвою «City Next». Є інші актуальні для громади інструменти, зокрема, вуличне відеоспостереження, що активно використовується у Тернополі. В Одесі та інших містах працюють Єдині центри звернень громадян», - зазначив Михайло Наход.

Є також ряд електронних інструментів, які працюють на Волині. З -поміж таких інструментів: сайти органів влади, електронні черги у дитячий садок, он-лайн трансляції сесій міської ради, мультимедійний автоматизований комплекс (МАК) моніторингу та керування громадським транспортом. Значної популярності в останні роки набули система «Відкрите місто» (Луцьк) та Єдина система електронних петицій (Луцьк, Володимир-Волинський, Ковель, Жовтневе).

Зокрема, платформа «Відкрите місто» створена з метою взаємодії органів місцевої влади, комунальних підприємств, бізнесу та громадськості для вирішення проблем громади. Користуючись цією системою громадяни отримують дієвий інструмент для зворотнього звязку з владою та можуть привернути увагу до актуальних проблем своїх громад, місцева влада має можливість оперативно реагувати на ці проблеми, а місцевий бізнес та громадські об'єднання можуть планувати свої благодійні ініціативи та соціальні проекти, базуючись на потребах громад.

«Проект «Відкрите місто» на сьогоднішній день працює у більше, ніж 20 містах України. На Волині - тільки в Луцьку, в сусідній Рівненщині - в Сарнах та Кузнецовську, на Львівщині - Добротвір, Новояворівськ та Самбір. Загалом географія проекту досить широка. З кожним місяцем кількість міст, які долучаються до системи, збільшується», - розповів Михайло Наход.

Інший популярний інструмент електронної демократії - Єдина система місцевих петицій - активно використовується у 34 містах України (4 містах на Волині). На сьогодні лідерами за кількістю петицій в Україні є міста Вінниця, Дніпродзержинськ, Львів, Тернопіль та Хмельницький. У Луцьку місцева влада уже відповіла на 21 електронну петицію, у Володимирі-Волинському - на 7. До системи нещодавно приєднались м. Ковель та селище Жовтневе, де уже зареєстровано 2 і 1 петиції відповідно.

Платформа «Відкрите місто» та Єдина система електронних петицій активно працюють у місті Миргород Полтавської області. Досвідом реалізації проектів у своєму місті поділився із учасниками форуму Миргородський міський голова Сергій Соломаха.

«У липні 2014 р. Миргород долучився до проекту «Відкрите місто». Підписавши Меморандум про співпрацю, Миргород став першим містом у Полтавській області і чотирнадцятим в Україні, що обрало тактику посилення участі громадян у розвитку місцевої громади. Крім того, у жовтні 2015 р. ми виявили бажання долучитись до Єдиної системи місцевих петицій. На відповідному сайті уже зареєстровано 15 петицій від мешканців нашого міста. На сьогодні лише одна петиція набрала необхідну кількість голосів підтримки і буде розглянута у найближчі дні. Наше місто також входить в Асоціацію відкритих міст», - повідомив Сергій Соломаха.

На завершення виконавчий директор Асоціації відкритих міст розповів про виникнення та діяльність Асоціації.

«Асоціація створена в жовтні 2015 р. для спільного планування, підтримки і розвитку ініціатив в сфері електронної демократії і врядування. Діяльність міст, які входять в Асоціацію спрямована на реалізацію проектів «Відкрите місто» і «Єдина система місцевих петицій» та розробку програмних продуктів для міст. Станом на грудень 2015 р. Асоціація налічувала 12 міст-учасників. Президентом Асоціації відкритих міст було обрано Луцького міського голову Миколу Романюка, віце-президентом - Тростянецького міського голову Юрія Бову. Наголошую, що Асоціація відкрита для усіх міст, зацікавлених у реалізації інструментів електронної демократії в їх містах», - зазначив Михайло Наход.