Робимо політику якісною, політиків - професійними!

У Луцьку обговорили проблеми та перспективи розвитку е-демократії та е-урядування

05.03.2016

Що таке програма EGAP, яке ставлення українців та волинян до інструментів е-урядування та е-демократії, чому місто Луцьк бере участь у подібних проектах та які завдання заплановано реалізувати у Волинській області в рамках програми EGAP  розповіли експерти під час прес-конференції на тему: «Використання та розвиток інструментів електронного урядування та електронної демократії на регіональному рівні». Захід відбувся у рамках програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP).

Про програму EGAP та очікувані результати від її реалізації в Україні та Волинській області розповіла представниця країни, яка фінансує цей проект, експерт проекту Швейцарського бюро співробітництва «Електронне урядування для підзвітності влади та участі суспільства» (EGAP) Йорданка Томкова.

«Проект спрямований на налагодження комунікації між владою та громадськістю за допомогою використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) у цьому процесі. Проект реалізується в чотирьох областях України: Волинській, Дніпропетровській, Одеській та Вінницькій. Метою програми EGAP є забезпечення кращого доступу громадян до адміністративних послуг, зменшення корупційних ризиків та підвищення рівня довіри до органів влади через використання ІКТ», - зазначила Йорданка Томкова.

Міжнародний експерт також розповіла, що в Швейцарії взаємодія громадян з владою відбувається на локальному і регіональному рівні. В Україні досить важливим є врахування особистісного аспекту, людського чиннику. Саме тому, на її думку, електронні послуги в електронній формі дозволяють зменшити корупційну складову у їх наданні.

Про те, чому місто Луцьк бере участь у подібних проектах, яка роль та бачення міської влади у розвитку інструментів е-демократії та е-урядування, розповів під час заходу перший заступник Луцького міського голови Тарас Яковлев.

«У Луцьку давно реалізовуються проекти «Відкрите місто» та «Єдина система місцевих петицій», які дають можливість обговорити важливі для громадськості проблеми і при цьому зняти суспільну напругу. В місті Луцьку також, на мою думку, найкращий Центр надання адміністративних послуг в Україні. До нас приїжджають колеги з інших міст для переймання позитивного досвіду, а також діляться своїм. Тому від проекту EGAP ми очікуємо налагодження кращої комунікації між владою та громадськістю та збільшення кількості електронних послуг», - зазначив Тарас Яковлев.

Про результати соціологічних досліджень щодо відношення українців та волинян до інструментів е-демократії та е-урядування розповів присутнім виконавчий директор Асоціації відкритих міст, голова ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» Михайло Наход.

«В рамках проекту EGAP було проведено два соціологічних опитування. Перше проводилось в лютому 2015 року, друге - в грудні 2015 року. За результатами дослідження 14 % дорослих українців розуміють значення терміну «електронне урядування», 79 % - ніколи не чули терміну «електронна демократія», 41 % - частково розуміють значення цього терміну. Крім того, було визначено, що 64 % українців і 56 % волинян дорослого населення хоча б інколи особисто користувалися Інтернетом. Також з'ясувалося, що 60 % опитаних, незалежно від досвіду користування Інтернетом, довіряють електронній формі взаємодії з органами влади», - розповів Михайло Наход.

Голова ВОГО «Фонд місцевого розвитку» Петро Верзун повідомив під час прес-конференції про плани щодо проведення заходів з розвитку інструментів е-демократії у Волинській області в рамках програми EGAP, завдання і очікувані результати на найближчі 6 місяців.

«Метою проекту є підвищення рівня громадянської участі та впливу на формування політики шляхом використання нових інструментів електронного врядування та електронної демократії на регіональному рівні. Цільовими групами проекту є місцеві громади, представники органів публічної влади, громадські організації, працівники Центрів надання адміністративних послуг, вразливі групи населення, IT-компанії  та IT-фрілансери, ЗМІ», - зазначив Петро Верзун.

За словами експерта, в рамках проекту заплановано провести такі заходи: фокус-групи за участю чиновників та депутатів, ІТ-спеціалістів, громадських активістів, вразливих груп населення; Форум з розробки інноваційних механізмів е-демократії з метою обміну ідеями та стратегіями розробки інноваційних механізмів е-демократії за участю представників пілотних регіонів та міст членів Асоціації відкритих міст; семінари-практикуми з використання інструментів ІКТ цільовою аудиторією для ІТ спеціалісти та представників органів державної влади та громадських активістів; пілотні навчальні заходи щодо інструментів е-демократії та використання інструментів ІКТ для студентів,  викладачів  ВНЗ, представників регіональних ОГС; хакатони з метою розробки і удосконалення роботи наявних платформ е-демократії, їх адаптації для вразливих груп населення.

В результаті реалізації даного проекту уже створено робочу групи при Волинській ОДА до складу якої увійшли представники громадських організацій, вишів, ІТ-бізнесу, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, очікується розробка регіональної програми розвитку електронного врядування, проведення навчання для представників органів влади усіх рівнів та представників громадськості з використання інструментів електронного урядування, а також підвищення рівня поінформованості населення щодо електронної демократії та використання інструментів ІКТ, що сприятиме взаємодії громадян та влади.